Apatia - stan ogólnej obojętności

Apatia to utrata motywacji, chęci i emocji. Zachowania apatyczne mogą być wynikiem urazu emocjonalnego, zaburzeń psychologicznych lub uszkodzenia mózgu.

Co to jest apatia?

Apatia to stan uogólnionej obojętności, który skutkuje częściowym lub całkowitym brakiem reakcji na pewne nawykowe bodźce. Zachowanie apatyczne przejawia się poprzez:

 • brak emocji, doznań i pragnień;
 • brak motywacji i inicjatywy;
 • utrata zainteresowania innymi.


Co powoduje apatię?

Apatia może być wynikiem :

 • traumy - pojawienie się zachowań apatycznych może być spowodowane wstrząsem emocjonalnym, urazem emocjonalnym lub stanem dużego stresu.
 • niektórych zaburzeń psychologicznych - zachowania apatyczne mogą być również spowodowane przez pewne zaburzenia psychiczne, w tym depresja, która charakteryzuje się prawie permanentnym smutkiem oraz utratą zainteresowań i przyjemności;
  Zaburzenie dwubiegunowe, dawniej znane jako psychoza maniakalno-depresyjna, objawiające się nietypowymi wahaniami nastroju; schizofrenia, która jest chorobą psychiczną z różnymi objawami. Niedoczynność tarczycy zaburzenia, które są wynikiem niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy.
 • uszkodzeń neurologicznych lub uszkodzeń mózgu. Apatia może być również konsekwencją uszkodzenia mózgu, w wyniku niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub innych zaburzeń dotyczących sfery nerwowej. Zachowania apatyczne mogą być diagnozowane w szczególności w przypadku : otępienie, zespół chorobowy, którego skutkiem jest upośledzenie pamięci, rozumowania, zachowania i zdolności do wykonywania codziennych czynności; Choroba Alzheimera, główna przyczyna demencji, która charakteryzuje się postępującym zanikiem neuronów prowadzącym do upośledzenia zdolności poznawczych; Choroba Parkinsona, która jest spowodowana zniszczeniem neuronów dopaminowych w istocie czarnej mózgu, biorących udział w kontroli ruchu;
  Udar mózgu, który jest spowodowany zablokowaniem lub pęknięciem naczynia, które dostarcza krew do mózgu; zespół pourazowy, który występuje po wstrząśnieniu mózgu.

 

Jakie są objawy apatii?

O apatii można mówić, gdy poniższe objawy utrzymują się przez (co najmniej) 4 tygodnie:

 • Osoba wydaje się nie mieć motywacji. Osoba ta nie podejmuje już inicjatyw (spacery, wyjścia do kina, gotowanie itp.) i wykazuje jedynie umiarkowany entuzjazm wobec propozycji otoczenia,
 • Osoba traci zainteresowanie rozmowami na tematy, które (zazwyczaj) przykuwają jej uwagę,
 • Osoba przestaje wykonywać ulubione czynności i wyłącza się z codziennych zajęć (np. mniej wychodzi na zakupy, mało gotuje, nie ogląda ulubionych programów telewizyjnych...),
 • Osoba ta słabo reaguje na zapowiedzi ważnych dla niej lub dla jej bliskich wydarzeń - następuje utrata empatii i/lub "stępienie emocjonalne",
 • Osoba wyraża niewiele emocji - w każdym razie mniej niż zwykle,
 • Osoba nie jest już ciekawa nowych rzeczy (np. nie jest szczególnie zainteresowana czytaniem nowej powieści, choć wcześniej była ciekawa),
 • Osoba ta często czuje się zmęczona i/lub brakuje jej energii, może wystąpić spowolnienie psychoruchowe,
 • Osoba ta nie czuje się szczególnie smutna lub przygnębiona.

Gdy zauważysz u siebie powyższe objawy, warto zastanowić się nad skonsultowaniem swojego stanu emocjonalnego ze specjalistą. Psychoterapeuta lub psycholog, zachęca do rozmowy.

 

Jakie są konsekwencje apatii?

Apatia ma negatywny wpływ na reaktywność emocjonalną, motywację, inicjatywę i pasję. Ten stan obojętności wpływa również na relacje społeczne, powodując utratę zainteresowania. Zachowaniom apatycznym towarzyszy zwykle forma uogólnionego zmęczenia. W najcięższych przypadkach osoba apatyczna nie odczuwa żadnych obaw związanych ze swoim zachowaniem. Akceptują to i nie odczuwają żadnych zakłóceń. Rola rodziny i przyjaciół jest więc kluczowa w diagnozowaniu i leczeniu apatii.

 

Co można zrobić, aby leczyć apatię?

Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości dotyczące apatii, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, uzupełnieniem mogą być badania lekarskie i konsultacje z lekarzem specjalistą. Warto skontaktować się także z psychoterapeutą.

Leczenie apatii jest często złożone. Zależy to przede wszystkim od przyczyny apatycznego zachowania. Leczenie medyczne może być oparte na:

 • leczeniu farmakologicznym, szczególnie w przypadku zaburzeń depresyjnych, z przepisaniem leków przeciwdepresyjnych,
 • konsultacji z psychologiem.

Aby zwalczyć apatię, zaleca się również utrzymanie lub odzyskanie więzi społecznych poprzez uczestnictwo w spotkaniach grupowych i różnych zajęciach.

 

Apatia: może dotyczyć również dzieci

Mamy tendencję do myślenia o apatii jako o problemie "dorosłych". Jednak ten brak motywacji może dotyczyć również dzieci i młodzieży. Tak więc, dziecko "zmęczone" może cierpieć na apatię, ale także na drażliwość, wycofanie lub (w bardziej fizycznym sensie) bóle głowy, bóle brzucha, problemy z tranzytem jelitowym itp. Jeśli lepsza organizacja dnia może położyć kres tej sytuacji, wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli sytuacja się przedłuża.

U dzieci zauważalna jest również tak zwana "apatia szkolna": dziecko staje się ospałe, gdy przychodzi do odrabiania lekcji czy opróżniania zmywarki... Ale ich motywacja wraca (jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!), gdy dostają propozycję wyjścia z przyjaciółmi! Krótko mówiąc, jest to forma wybiórczej apatii, która - jeśli się utrzyma - może wymagać wizyty u psychologa (dziecięcego).

 

Uwaga: w przypadku apatii, ciągłego zmęczenia, permanentnego smutku, a nawet myśli samobójczych, może to być przypadek depresji. Ponieważ choroba nie oszczędza nastolatków i dzieci! Częstość występowania zaburzeń depresyjnych szacuje się na 2,1 do 3,4% u dzieci i 14% u młodzieży.
 


apatia stan ogólnej obojętności psycholog psychoterapeuta

"Współpraca z przedstawicielami firmy Biostat charakteryzowała się godnym pochwały profesjonalizmem, rozumieniem potrzeb klienta i szybkim reagowaniem na nie, a powstały w wyniku współpracy produkt finalny cechuje wysoka jakość"

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera

"Firma Biostat wywiązuje się z swoich zobowiązań profesjonalnie i terminowo. Zaproponowane przez firmę rozwiązania techniczne i logistyczne spełniają nasze oczekiwania merytoryczne oraz są intuicyjne dla użytkownika systemu"

Mundipharma Polska

"Cały zakres prac powierzonych firmie Biostat, realizowany był bardzo sprawnie i szybko. Na każdym etapie pracownicy firmy, uwzględniali nasze prośby dotyczące wyglądu i funkcjonalności systemu"

Śląski Uniwersytet Medyczny W Katowicach
16

Lat Doświadczenia

30

Ekspertów

40

Firm Farmaceutycznych

1000

Badań

Kontakt

Biostat


ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 22 12 28 025

Tel. kom.: (+48) 668 300 664

E-mail: biuro@biostat.com.pl

www.biostat.com.pl