Jak przeprowadzić badania rynku online?

W dzisiejszych czasach, jeśli nie jesteś online, nie maksymalizujesz swojego potencjału. Zwłaszcza w świecie, który ma do czynienia z COVID-19 i wynikającą z niego społeczną izolacją, obecność w Internecie jest jedynym sposobem, aby pozostać ważnym, zaangażowanym i poinformowanym. Dla firm, w szczególności, korzystanie z Internetu wykracza poza zwykłą wygodę; klienci wymagają go teraz dla swojego bezpieczeństwa. Prawdopodobnie proces opracowywania badań rynkowych pójdzie w tym samym kierunku, łącząc firmy z respondentami praktycznie, częściej i bardziej kompleksowo, niż kiedykolwiek wcześniej. Poniżej znajduje się krótki przegląd sposobów przeprowadzania badań rynkowych w Internecie.

 

Wykorzystuj analizy internetowe

Jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie badania rynku online jest wyszukiwanie słów kluczowych, których ludzie używają do poznawania produktów i usług w Internecie. Proste wyszukiwanie w różnych wyszukiwarkach (Google, Yahoo, Bing, itp.) może wiele powiedzieć o tym, jak ludzie szukają i znajdują informacje oraz może odsłonić wszelkie trendy występujące w obecnym czasie. To również rzuci światło na Twoją konkurencję, pokazując jak inne firmy wykorzystują słowa kluczowe do kierowania swoją działalnością. Dzięki tym informacjom, możesz zacząć włączać odpowiednie słowa do własnych działań marketingowych, materiałów i treści, kierując w ten sposób ruch bezpośrednio do swoich produktów i strony internetowej. Możesz znaleźć słowa, których używasz, a które dają podobne wyniki wyszukiwania, ale przy mniejszej konkurencji. Używaj tych słów kluczowych na swojej stronie internetowej, w postach na blogach, tytułach i opisach oraz na wszelkich portalach społecznościowych, aby zwiększyć swoją widoczność w sieci i oddzielić swoją firmę i produkty od wszystkich innych. Istnieje wiele narzędzi analityki internetowej - niektóre darmowe, inne nie - ale nawet najbardziej podstawowe manipulowanie źródłami danych może dać ci dobre miejsce, z którego będziesz mógł prowadzić resztę badań rynku.

 

Korzystaj z cyfrowych platform pomiarowych

To wszystko oczywiście przekłada się na zastosowanie cyfrowych metodologii badawczych. Zarówno badania jakościowe, jak i ilościowe mogą być prowadzone wirtualnie, eliminując ewentualne narażenie na choroby (co w obecnie występującej pandemii jest bardzo realnym problemem), które wiążą się z osobistymi interakcjami z respondentami. Nawet w świecie bez pandemii korzystanie z cyfrowych metod badawczych miało tendencję wzrostową; wszechobecność smartphonów i skrócenie czasu poświęcanego przez ludzi na badania często sprawia, że badania internetowe są łatwiejszym i tańszym sposobem dotarcia do największej liczby respondentów. Aby przeprowadzić badania rynku w Internecie, wystarczy więc tylko podjąć decyzję i zrobić to. Ludzie są tak przyzwyczajeni do komunikowania się w sieci, że ankieta lub interaktywna ankieta nie jest żadną nowością. Niezależnie od przypadku, platformy cyfrowe mogą dostarczać podobnego rodzaju danych jak tradycyjne metody badawcze. Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że generują więcej lub lepsze dane, ponieważ wielu respondentów jest bardziej skłonnych zrealizować wirtualną prośbę o informacje, niż papierową.

 

Monitoruj media społecznościowe

Oczywiście, każdy może monitorować portale społecznościowe. Zwrócenie uwagi na to, kiedy i w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcje z Tobą online, może dostarczyć Ci wielu wspaniałych danych, zwłaszcza dotyczących poziomu świadomości konsumentów na temat Twojej marki. Słuchanie i reagowanie na rozmowę online nie tylko napędza zaangażowanie w kontakty z konsumentami, ale także zapewnia lepsze zrozumienie klientów, w tym słów, których używają, działań, które podejmują i wielu sposobów, w jaki się komunikują; możesz wykorzystać te informacje, aby spotkać się z nimi w sposób, który będzie przekładał się na sprzedaż.

Badania rynku online dostarczają bardzo wielu informacji przedsiębiorcom i są obecnie jedną z najbezpieczniejszych metod badawczych, ze względu na istniejącą pandemię. Chcąc przeprowadzić badania rynku warto się zastanowić nad internetową wersją.


"Współpraca z przedstawicielami firmy Biostat charakteryzowała się godnym pochwały profesjonalizmem, rozumieniem potrzeb klienta i szybkim reagowaniem na nie, a powstały w wyniku współpracy produkt finalny cechuje wysoka jakość"

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera

"Firma Biostat wywiązuje się z swoich zobowiązań profesjonalnie i terminowo. Zaproponowane przez firmę rozwiązania techniczne i logistyczne spełniają nasze oczekiwania merytoryczne oraz są intuicyjne dla użytkownika systemu"

Mundipharma Polska

"Cały zakres prac powierzonych firmie Biostat, realizowany był bardzo sprawnie i szybko. Na każdym etapie pracownicy firmy, uwzględniali nasze prośby dotyczące wyglądu i funkcjonalności systemu"

Śląski Uniwersytet Medyczny W Katowicach
16

Lat Doświadczenia

30

Ekspertów

40

Firm Farmaceutycznych

1000

Badań

Kontakt

Biostat


ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 22 12 28 025

Tel. kom.: (+48) 668 300 664

E-mail: biuro@biostat.com.pl

www.biostat.com.pl