Rekrutujemy dream team
Kompatybilność kluczem do sukcesu
Najefektywniejszym sposobem pracy w grupie jest praca zakładająca różnorodne i uzupełniające się kompetencje u poszczególnych jej członków. Odpowiedni ludzie na właściwych stanowiskach będą w stanie poradzić sobie z każdą przeszkodą, dzięki czemu nasza firma będzie się mogła rozwijać. Jednak do powołania dream teamu potrzebujemy warunków i rozpoznania potrzeb zarówno pracodawcy, jak i pracowników. W tym pomóc nam mogą badania kompetencji.
Po co badania kompetencji?
Dzięki badaniom kompetencji możemy:
- Poznać rzeczywiste umiejętności i zdolności naszych pracowników, a także pomóc im odkryć drzemiący w nich potencjał
- Dowiedzieć się czegoś na temat cech osobowych, wyłonić naturalnych liderów i rozdysponować pomyślnie zadania
- Zebrać informacje o potrzebach szkoleniowych i motywacjach, co pozwoli nam dostosować program kursów i dobrać sposób premiowania
Posiadając te wszystkie informacje możemy z łatwością przystąpić do pracy nad powołaniem dobrze zgranego zespołu, który stanie się być może w przyszłości wizytówką naszej firmy.
Szybkość i jakość – standard informatyczny
Można by pomyśleć, że tak szeroko zakrojone badania kompetencji muszą być czasochłonne – nic bardziej mylnego. Na rynku usług informatycznych można z łatwością znaleźć aplikację, która wspomoże nas w tym zadaniu. Wielkimi zaletami takich rozwiązań są szybkość i dokładność. To, jakich cech poszukujemy i na jaki układ umiejętności pragniemy położyć nacisk określamy z pomocą gotowych modułów. Dzięki temu jesteśmy w stanie przygotować testy odpowiednie dla różnorodnych kompetencji i stanowisk. Pytania są sformułowane w taki sposób, że testują umiejętność rozwiązywania problemów. Dzięki temu otrzymujemy informacje, które pozwolą nam na przydzielenie odpowiednich ról w zespole.
Podział pracy i rola w zespole
Ostatnim etapem jest przydzielenie zadań i przypisanie ról. Można zadecydować o tym odgórnie lub pozwolić pracownikom na samoorganizację. Im bardziej pracownicy są świadomi swoich kompetencji i znają swoje możliwości, tym łatwiej jest im przyjąć odpowiednie role i pomyślnie wykonać powierzone zadania. Badania kompetencji nie skupiają się wyłącznie na twardych umiejętnościach pracowników, zwykle figurujących w CV, ale również analizują sposoby podejścia do problemów. Każdy kolejny projekt powinien służyć również rozwojowi zarówno firmy, jak i samego dream teamu. Zarządzanie przedsiębiorstwem poprzez organizację optymalnych drużyn jest jednym ze skuteczniejszych sposobów osiągania celu. Znając kompetencje pracowników, mamy możliwość dokonywania swobodnych zmian kadrowych w obrębie zespołów. Warto co jakiś czas powtarzać badania kompetencji, gdyż z czasem pracownicy odkrywają w sobie nowe pokłady możliwości, dzięki czemu ich rola w grupie może ulegać zmianom.
Zespół furtką do rozwoju
Samoorganizujące się zespoły, które w sposób kreatywny przyczyniają się do rozwoju firmy, jednocześnie budują wewnętrzne zaangażowanie w sukces przedsiębiorstwa. Efektywni i zadowoleni pracownicy z poczuciem sensu swojej pracy są najlepszą szansą na korzystny rozwój i, co za tym idzie, zwiększenie zysków.