Ból pleców, kiedy do lekarza?

Fakt bólu w plecach jest niezwykle banalny. Ale co należy zrobić w obliczu tego bólu? Czy powinieneś czekać, czy umówić się na konsultacje lekarskie? Niektórzy ludzie biegają od jednego specjalisty do drugiego, nie znajdując trwałej ulgi. Do kogo zwrócić się spośród wielu specjalistów, którzy zajmują się naszymi kręgami, tak bardzo nadwyrężonymi przez współczesne życie?

Około 93% Polaków cierpi z powodu bólu pleców, zwłaszcza w dolnej części pleców. Spośród nich 39% twierdzi, że konsultowało się przynajmniej raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Kiedy się konsultować? Z kim należy się konsultować?

 

Konsultować się jak w przypadku pierwszych bólów?

Od pierwszych dni bólu do 4-6 tygodni mówi się o lumbago pospolitym lub ostrym lumbago. W obliczu tego bólu często popełnia się błąd polegający na odpoczynku. Wręcz przeciwnie, lepiej jest pozostać aktywnym i leczyć ból. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym. Następnie sprawdzi, czy objawy typowego bólu pleców są rzeczywiście obecne, wyeliminuje inne przyczyny bólu i poszuka oznak, które mogłyby spowodować, że ból pleców stałby się przewlekły. W 90% przypadków ból pleców ustępuje w ciągu 4 do 6 tygodni.

 

Ból dolnego odcinka kręgosłupa: zastosowanie aktywnej fizjoterapii

Z ostrym bólem dolnego odcinka kręgosłupa mamy do czynienia, gdy ból pleców utrzymuje się od 4 do 6 tygodni, a nawet do 12 tygodni. W takim przypadku lekarz rodzinny może zalecić aktywne sesje fizjoterapeutyczne, które pozwolą pacjentowi pozostać aktywnym. Fizjoterapeuta może również wyjaśnić, jakie postawy należy przyjąć i jakich pozycji unikać, zwłaszcza w pracy, aby zmniejszyć ból i uniknąć nawrotów.

Należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe, ale także mięśnie brzucha czy ud, aby uniknąć przesuwania kręgosłupa podczas każdego ruchu.

Te ćwiczenia są interesujące tylko dla wysoko zmotywowanych osób, które będą w stanie wykonywać je codziennie.

Jeśli ból pleców utrzymuje się przez ponad 3 miesiące, nazywany jest przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa. W takim przypadku można zalecić wykonanie badań obrazowych w celu doprecyzowania diagnozy. Osoby zmagające się z bólem, są często kierowane są do wielodyscyplinarnego ośrodka specjalistycznego. Można również zasięgnąć opinii reumatologa.

Specjalistyczne ośrodki oferują programy rehabilitacji ruchowej, łączące leczenie bólu, ćwiczenia, edukację i doradztwo oraz wsparcie psychologiczne. Programy te skierowane są do osób cierpiących na przewlekły, upośledzający ból. Mają one na celu reintegrację społeczną i zawodową i są prawdopodobnie najlepszym sposobem leczenia trudnego do opanowania bólu. Wreszcie, może być wskazane zastosowanie terapii behawioralnej, nie w celu stłumienia bólu, ale w celu jego zmniejszenia i nauczenia się lepszego radzenia sobie z nim.

 

Kto może pomóc? Specjaliści od bólu pleców

  1. Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta wykonuje zabiegi manualne lub za pomocą sprzętu lub urządzeń (zabiegi elektrofizjoterapeutyczne) oraz zabiegi masażu.

  1. Osteopata

Osteopata łagodzi ból pleców poprzez manipulowanie kośćmi lub mięśniami.

  1. Kręgarz

Ten specjalista od kręgosłupa przeprowadza manipulacje wyłącznie na plecach. Koryguje również postawę poprzez nacisk i ustawienia. 

  1. Reumatolog

Specjalista ten jest konsultowany w przypadkach przewlekłych lub nawracających bólów dolnej części pleców. On lub ona może przepisać obszerne badania w celu ustalenia pochodzenia bólu pleców. Może on zalecić ocenę postawy ciała. To również lekarz decyduje o operacji kręgosłupa.

Z bólem kręgosłupa w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badania i zleci wykonanie zdjęcia RTG.  W zależności od przyczyny wystąpienia problemu stosownym specjalistą będzie ortopeda lub neurolog. Pomocny przy bólu kręgosłupa okaże się także wykwalifikowany fizjoterapeuta.


"Współpraca z przedstawicielami firmy Biostat charakteryzowała się godnym pochwały profesjonalizmem, rozumieniem potrzeb klienta i szybkim reagowaniem na nie, a powstały w wyniku współpracy produkt finalny cechuje wysoka jakość"

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera

"Firma Biostat wywiązuje się z swoich zobowiązań profesjonalnie i terminowo. Zaproponowane przez firmę rozwiązania techniczne i logistyczne spełniają nasze oczekiwania merytoryczne oraz są intuicyjne dla użytkownika systemu"

Mundipharma Polska

"Cały zakres prac powierzonych firmie Biostat, realizowany był bardzo sprawnie i szybko. Na każdym etapie pracownicy firmy, uwzględniali nasze prośby dotyczące wyglądu i funkcjonalności systemu"

Śląski Uniwersytet Medyczny W Katowicach
16

Lat Doświadczenia

30

Ekspertów

40

Firm Farmaceutycznych

1000

Badań

Kontakt

Biostat


ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 22 12 28 025

Tel. kom.: (+48) 668 300 664

E-mail: biuro@biostat.com.pl

www.biostat.com.pl