Skróć badanie CAWI, aby uzyskać większą liczbę odpowiedzi

Usprawnione badanie CAWI jest bardziej efektywne i może przynieść większy odsetek odpowiedzi. Im krótsza jest ankieta CAWI, tym większe jest prawdopodobieństwo wypełnienia jej przez respondentów. Istnieje kilka rzeczy, jakie można zrobić, aby skrócić badanie CAWI.

Zastosuj pytania warunkowe w badaniu CAWI

Tworzenie reguł przejścia, pytania warunkowe i inne ukryte elementy logik pozwalają na skrócenie czasu wypełnienia badania CAWI przez respondenta. Zastosowanie pytań warunkowych wpływa na wyświetlanie się pytań tylko wtedy, gdy zostaną spełnione pewne warunki, np. gdy respondent udzieli konkretnych odpowiedzi na jedno lub więcej poprzednich pytań. Dzięki temu czas trwania wypełniania ankiety online przez respondenta jest zależny od udzielonych wcześniej odpowiedzi. Dzięki zastosowaniu logicznych funkcji możemy zaoszczędzić czas respondentów, gdyż nie będą wypełniali oni wykluczających się pytań (biorąc pod uwagę wcześniej zaznaczone odpowiedzi). Respondent wypełniając takie badanie internetowe może mieć poczucie, że uczestniczy w profesjonalnie przygotowanej ankiecie, a osoby przeprowadzające ją mają szacunek do swoich respondentów.

Rodzaje pytań mają wpływ na długość badania

Istnieje wiele typów pytań ankietowych, w tym: pytania z pojedynczą odpowiedzią, z wieloma odpowiedziami, otwarte, z rozwijanymi odpowiedziami, a także w wielu innych formach. Wybór pytań, stylów pytań i ogólnego projektu może potencjalnie spowodować, że ankieta zostanie przerwana. Niektóre typy pytań wykorzystują rozwijane i przewijane menu, aby zaoszczędzić miejsce i zwiększyć wygodę respondentów. Pytania w formacie siatki pozwalają respondentom na udzielenie odpowiedzi na kilka podobnych pytań w ramach jednego typu pytania. Rozważ zastosowanie pytań obrazkowych, które wykorzystują zdjęcia lub grafikę do opisania pytań i odpowiedzi w ankiecie CAWI – sprawi to, że udział w badaniu będzie zabawnym i angażującym doświadczeniem dla respondentów. Warto wykorzystać możliwości ankiet internetowych, gdyż przeprowadzając na przykład badanie PAPI nie można umieścić w nim wielu różnorodnych form zadawania pytań. Nadal w badaniach PAPI możemy skorzystać z podstawowych wariantów, lecz nie ma możliwości zastosowania bardziej zaawansowanych form, które z pewnością wpływają na wizerunek przeprowadzanego badania. Ankiety online dają badaczom wiele możliwości, które mogą wpłynąć zarówno na czas, jak i jakość przeprowadzanego sondażu.


"Współpraca z przedstawicielami firmy Biostat charakteryzowała się godnym pochwały profesjonalizmem, rozumieniem potrzeb klienta i szybkim reagowaniem na nie, a powstały w wyniku współpracy produkt finalny cechuje wysoka jakość"

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera

"Firma Biostat wywiązuje się z swoich zobowiązań profesjonalnie i terminowo. Zaproponowane przez firmę rozwiązania techniczne i logistyczne spełniają nasze oczekiwania merytoryczne oraz są intuicyjne dla użytkownika systemu"

Mundipharma Polska

"Cały zakres prac powierzonych firmie Biostat, realizowany był bardzo sprawnie i szybko. Na każdym etapie pracownicy firmy, uwzględniali nasze prośby dotyczące wyglądu i funkcjonalności systemu"

Śląski Uniwersytet Medyczny W Katowicach
16

Lat Doświadczenia

30

Ekspertów

40

Firm Farmaceutycznych

1000

Badań

Kontakt

Biostat


ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 22 12 28 025

Tel. kom.: (+48) 668 300 664

E-mail: biuro@biostat.com.pl

www.biostat.com.pl